Piece

Piece
Integralnym elementem niemalże każdej samodzielnej instalacji centralnego ogrzewania jest kocioł. To właśnie w nim odbywa się energetyczne spalanie paliwa, które prowadzi do wytworzenia ciepła.

Ponieważ rynek pieców c.o. istnieje już od wielu lat, można na nim spotkać sporą różnorodność. Najczęściej jednak produkty dzieli się na dwie kategorie.
Najprostszym sposobem na zapewnienie ciepła w domu jest kocioł centralnego ogrzewania opalany węglem. Jest to niezwykle proste urządzenie. Właściwie stanowi ono jedynie piec spalający paliwo, który dodatkowo wyposażony został w przetwornik ciepła. Z racji na nieskomplikowaną formę kocioł taki z łatwością można dostosować do spalania nie tylko węgla, ale także materiałów niewęglowych. Co więcej, większego problemu nie stanowi ciągła praca, a zbiornik wody daje sposobność do kumulacji wytworzonego ciepła.
Jeżeli ktoś liczy na automatykę, raczej nie będzie miał okazji z niej skorzystać przy piecu węglowym. Prostota kotła sprawia, że ciężko jest uwzględnić w jego budowie nowoczesne układy. Ponadto należy się liczyć z potrzebą ciągłej obsługi oraz stałego nadzoru. Problematyczne staje się jeszcze składowanie węgla. Ten musi być bowiem trzymany w suchym pomieszczeniu. Oczywiście prawidłowa praca instalacji wymaga także stworzenia systemu odprowadzania spalin oraz późniejszej jego obsługi.
W alternatywie do kotłów napędzanych węglem pozostają nowoczesne urządzenia, które przetwarzają gaz, czy olej. Całkowicie inny charakter paliwa sprawia, że piece mogą być bardzo nowoczesne i działać według zaprogramowanych wcześniej wskazówek. Dzięki temu zapewniana jest o wiele większa wygoda użytkowania. Zaawansowany układ może pracować niezwykle efektywnie i nie ma kłopotów z magazynowaniem wytworzonego ciepła. Zaletą z pewnością jest także mniej problematyczne przetrzymywanie napędu. Olej przechowywany jest w specjalnym zbiorniku, a gaz pochodzić może chociażby z sieci gazowniczej. W ten sposób nie zabrudzicie piwnicy.
Mimo iż spaliny tworzone przez ogrzewanie gazowe, czy olejowe są znacznie czystsze, nadal pojawia się potrzeba ich odprowadzania. Wadą z pewnością jest także często problematyczny dostęp do paliwa. Może się okazać, że olej, czy gaz trzeba kupić i dowieźć na własną rękę.