Kotły węglowe

Kotły węglowe
Piece na węgiel mają to do siebie, że mogą być wykorzystane także pod inne paliwa grzewcze. Są to głównie piece żeliwne, wytrzymałe i trwałe, którymi możesz ogrzewać dom przez całe życie.

Kilka lat temu ogrzewało się dom wyłącznie węglem. Węgiel to najbardziej powszechne paliwo. Piec na węgiel czy tez koks staje się coraz bardziej ekologicznym urządzeniem, bowiem tanie ogrzewanie to to, na co każdy liczy.
Kotły węglowe mogą być zasuwane z góry lub dołu. Są to po prostu dwa typy pieców na węgiel. Większość tych pieców posiada termometr zewnętrzny, który pokazuje jaka jest temperatura w kotle, jaka jest temperatura wody w rurach, dzięki czemu unikniemy zagotowania wody.
Do pieców tych można wykorzystać czy zamontować dodatkowy ruszt wodny, kolejne rury, poprzez które ciepło będzie się szybciej rozchodzić.
Wygląd pieca węglowego:
drzwiczki, klapa otwierana, osuwowa poprzez która rozpala się pod piecem
kratka ruchoma do rozruszania paleniska
zawór do wody
zawór bezpieczeństwa
szuflada na popiół
W zestawach najczęściej i kijki do rozniecania ognia. Piec na węgiel służy także jako piec na drewno czy inne paliwa.
Starsze to piece z otworem u góry, gdzie wrzuca się drewno czy inny materiał paliwowy. Są to już piece z nową technologią, potrafią lepiej wykorzystać paliwo, wolniej się spalają. Poprzez dolne spalanie paliwa drzewnego czy węgla można lepiej monitorować ilość opały wykorzystywaną do grzania.