Instalacje grzewcze

Schemat instalacji

Schemat instalacji
Podczas tworzenia instalacji centralnego ogrzewania można pozwolić sobie na sporą dowolność. Nie można jednak zapominać o tym, że obowiązywać będą jednak pewne schematy bazowe. Dopiero na ich podstawie tworzy się rozwiązanie dostosowane do potrzeb konkretnego budynku.

Centralne ogrzewanie domu – poradnik

Centralne ogrzewanie domu – poradnik
Instalacja centralnego ogrzewania to zasadniczy punkt rozważań następujący po podstawowym wykończeniu domu. Jaki grzejniki zamontować, czy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe czy w salonie zamieścić kominek oraz jakie techniki centralnego ogrzewania mają szansę przetrwać najdłużej, bez wymiany, bez naprawy. Najbardziej powszechne jest centralne ogrzewanie wodą, jaka płynie w rurach, grzejnikach i w ten sposób je nagrzewa, dając nam ciepło. Poradnik centralnego ogrzewania musi przede wszystkim wyjść od wskazania głównych źródeł ogrzewania domu. Centralne ogrzewanie dzielimy na: ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe ogrzewanie olejowe ogrzewanie słoneczne Źródłem ciepła są: drewno węgiel koks słoma wiklina trociny różne odpady, nie tylko drzewne, także na przykład zasuszone rośliny W gospodarstwach wiejskich typowe są duże piece do centralnego, które są na węgiel, koks, drewno i inne odpady. Nowoczesne ogrzewanie to także różne pompy ciepła, które rozprowadzają ciepłe powietrze po domu w ścianach. Ogrzewanie może być zatem centralne albo miejscowe, punktowe.

Grzanie podłogowe

Grzanie podłogowe
Postawmy sobie pytanie – w czym grzanie podłogowe przewyższa tradycyjne ogrzewanie centralnym i czy ogrzewanie podłogowe może być wykorzystywane do dużych powierzchni czy ma zastosowanie tylko na małych obszarach, w pojedynczych pokojach, salonie, poddaszu, itp.? Spotykamy się często z opinią fachowców, którzy twierdzą, że grzanie podłogowe, jego zalety, nie przekładają się na koszty inwestycji w takie ogrzewanie.