Instalacje gazowe

Instalacje gazowe
Zaraz na początku lat 90-tych okazało się, że są inne sposoby na ogrzewanie własnego domu, niż zastosowanie pieca węglowego. W alternatywie pozostawał chociażby kocioł gazowy. Klienci w momencie zaczęli interesować się nowszym rozwiązaniem, które odnalazło swoje miejsce na rynku Polskim.

W dzisiejszych czasach spora liczba gospodarstw domowych dysponuje instalacją ogrzewania, która opiera się o użycie pieca gazowego.
W zasadzie działania piec gazowy jest bardzo podobny do węglowego. Również posiada komorę spalania oraz umieszczony nad nią zbiornik kondensacyjny. W ten sposób energia wytworzona przez urządzenie może zostać przekazana do ogrzewania budynku lub zmagazynowania. Konieczny jest także system wentylacyjny, który odprowadzi wszelakie spaliny. Kotły gazowe podzielić można na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwszy typ zajmuje się wyłącznie dostarczaniem ciepła do grzejników rozmieszczonych po domu. W przypadku pieców dwufunkcyjnych urządzenie może również ogrzewać wodę płynącą do kranów. Rozwiązanie nie jest jednak za bardzo wydajne i może polec chociażby w sytuacji, w której jednocześnie odkręcone są dwa krany. Ponadto może się okazać, że będziecie musieli poczekać chwilę na ciepłą wodę.
Ponieważ gaz jest paliwem, które nie sprawia większych problemów, możliwe jest zastosowanie licznych systemów elektronicznych. Dzięki nim ustawić można parametry pracy kotła oraz zdecydować jak długo wytwarzanie ciepła ma potrwać. W ten sposób instalacja c.o. nie będzie wymagać od gospodarza większej uwagi i kontroli. Przez bezproblemowość paliwa można rozumieć także i to, że głównie stosuje się gaz pochodzenia ziemnego. W takim przypadku nie ma potrzeby zaprzątania sobie głowy dostawami opału, bowiem ten jest cały czas dostarczany przez gazownię.
Dosyć wysoka wartość energetyczna gazu sprawia, że nie powinno być większego problemu z ogrzaniem zarówno małej, jak i większej powierzchni oraz przy mniejszej ilości paliwa wytworzy się większą ilość ciepła. Co więcej, kocioł można zmusić do współpracy z układem solarnym, który pozwoli na kolejne oszczędności pieniędzy. Ogrzewanie centralne napędzane gazem sprawi, że polubią was ekolodzy. Efektem spalania są bowiem o wiele czystsze spaliny.