Grzejniki

Grzejniki
Grzejnik jest pojęciem niezwykle rozległym. W związku z tym może oznaczać naprawdę wiele urządzeń, które mogą się różnić nie tylko funkcjonowaniem, czy wyglądem. Rozbieżności mogą dotyczyć przede wszystkim zastosowania. Pierwszym rodzajem grzejników są urządzenia napędzane gazem.

W ich przypadku paliwo pochodzi z butli, a spalanie odbywa się na powierzchni urządzenia. Produkty tego typu najczęściej stosuje się podczas ogrzewania pomieszczeń i niewielkich budynków, które nie posiadają instalacji c.o. Grzejniki gazowe nie są specjalnie wydajne i mają dosyć przestarzałą konstrukcję, dlatego można je spotkać coraz rzadziej.
Mimo iż nazwa grzejnika konwekcyjnego może wam nic nie powiedzieć, do czynienia z nimi miał każdy z nas. Chodzi bowiem o produkty, które do tej pory wiszą pod oknami większości polskich mieszkań. Zasad ich działania opiera się o dostarczenie ciepłej wody z systemu centralnego ogrzewania. Następnie ciepło wydobywa się w oparciu o grawitacyjne krążenie powietrza i rozprzestrzenia po całym pomieszczeniu. Na rynku zdarzają się także kaloryfery konwekcyjne, które działają na prąd i stają się elementem ogrzewania elektrycznego. Te są jednak rzadkością z racji na wysokie ceny energii elektrycznej.
Bardziej nowoczesnymi wersjami grzejników konwekcyjnych są radiatorowe. Te nie posiadają tak wyraźnie zaznaczonych żeberek jak poprzednik. W ich miejsce pojawia się wyprofilowana lub wytłoczona blacha. Dopuszczalne są także przymocowane paski metalu. O nowoczesności produktu świadczy o wiele bardziej rozwinięta powierzchnia grzewcza, która umożliwia równomierne nagrzanie pomieszczenia. Jeżeli chodzi o sam proces wyzwalania ciepła, to główną siłą sprawczą jest promieniowanie cieplne, a nie grawitacyjne krążenie powietrza.
Ostatnim typem jest grzejnik nadmuchowy. Urządzenie składa się ze źródła ciepła oraz wentylatora, który powoduje krążenie powietrza. Najczęściej źródłem ciepła staje się grzałka elektryczna. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie wygenerowanie temperatury. Grzejniki nadmuchowe elektryczne obecnie stosuje się chociażby w przypadku kominków. Oczywiście może się zdarzyć, że źródłem ciepła będzie gorący płyn. Sytuacja taka ma jednak jedynie miejsce w przypadku samochodów. Na rynku motoryzacyjnym zamiast nazwy grzejnik nadmuchowy stosuje się słowo nagrzewnica.