Centralne ogrzewanie podłogowe

Centralne ogrzewanie podłogowe
Zima niewątpliwie nie jest czasem sprzyjającym. Na dworze jest potwornie zimno i do tego jeszcze bardzo często ponuro. Całe szczęście, że dzięki ogrzewaniu chociaż wnętrza naszych mieszkań i domów stają się ciepłe i przytulne.

Oczywiście mimo ogólnej temperatury przekraczającej 20 stopni nikomu nie życzymy kontaktu rano z zimnymi płytkami lub panelami podłogowymi. Można jednak próbować niwelować to zjawisko. Dzięki nowoczesnej technologii każdy z nas może sobie pozwolić na ogrzewanie podłogowe.
Centralne ogrzewanie podłogowe montuje się tak, że pod warstwą płytek lub paneli w beton wtapia się układ mat elektrycznych, bądź rurek. Dzięki temu powierzchnia ma dostarczone ciepło i kontakt z nią przestaje być nieprzyjemny. Bez wątpienia zaletą podgrzewanej podłogi jest fakt, iż ciepło wydobywa się na zasadzie promieniowania. Dzięki temu wnętrze nagrzewa się niezwykle równomiernie i nie powodowana jest konwekcja powietrza. W efekcie nie pojawia się zjawisko gorących plam.
Dostarczenie ciepła do układu może się odbyć na dwa sposoby. Gdy zastosowane zostaną maty elektryczne, zasilaniem zajmuje się prąd. Do zestawu najczęściej dorzuca się specjalny interfejs. Ten umożliwia sterowanie natężeniem i czasem pracy układu. Druga opcja zakłada dostarczenie temperatury za sprawą wody krążącej w centralnym ogrzewaniu. Wyjście to jest jednak bardziej skomplikowane. Ciecz nie może być za bardzo gorąca, bowiem w kontakcie z zimnym betonem mogłoby dojść chociażby do rozsadzenia płytek. W związku z tym stosuje się mieszacz obniżający temperaturę lub dodatkowy układ. Ten musi się składać z niskotemperaturowego źródła w postaci małej pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego.
System ogrzewania podłogowego jest na tyle udanym rozwiązaniem, że stosuje się je w przypadku praktycznie wszystkich nowych budynków. Rury grzewcze najczęściej wtapia się w posadzki przedpokojów, czy łazienek. Lokale o bardziej luksusowym charakterze mogą mieć wyłożoną nawet całą powierzchnię matami.  Dzięki temu udaje się eliminować potrzebę stosowania topornych grzejników.