Centralne ogrzewanie domu – poradnik

Centralne ogrzewanie domu – poradnik
Instalacja centralnego ogrzewania to zasadniczy punkt rozważań następujący po podstawowym wykończeniu domu. Jaki grzejniki zamontować, czy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe czy w salonie zamieścić kominek oraz jakie techniki centralnego ogrzewania mają szansę przetrwać najdłużej, bez wymiany, bez naprawy. Najbardziej powszechne jest centralne ogrzewanie wodą, jaka płynie w rurach, grzejnikach i w ten sposób je nagrzewa, dając nam ciepło. Poradnik centralnego ogrzewania musi przede wszystkim wyjść od wskazania głównych źródeł ogrzewania domu. Centralne ogrzewanie dzielimy na: ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe ogrzewanie olejowe ogrzewanie słoneczne Źródłem ciepła są: drewno węgiel koks słoma wiklina trociny różne odpady, nie tylko drzewne, także na przykład zasuszone rośliny W gospodarstwach wiejskich typowe są duże piece do centralnego, które są na węgiel, koks, drewno i inne odpady. Nowoczesne ogrzewanie to także różne pompy ciepła, które rozprowadzają ciepłe powietrze po domu w ścianach. Ogrzewanie może być zatem centralne albo miejscowe, punktowe.

Centralne, bo ogrzewa nam centralnie cały dom, całe mieszkanie, wszystkie kondygnacje. Ogrzewanie miejscowe zaś to na przykład grzanie kominkowe czy grzanie podłogowe, jakie stosuje się w wybranych pomieszczeniach.
Jeśli chodzi o centralne ogrzewanie to rozpoznajemy je w tym czy innym mieszkaniu poprzez typowe grzejniki, te starsze bez regulacji temperatury i nowsze grzejniki z regulacją temperatury. W Polsce najbardziej popularne są zatem grzejniki połączone rurami, jakie biegną z pokoju do pokoju.
Nasze centralne ogrzewanie nie jest to końca ekonomiczne, bowiem standardowy piec, jakim grzejemy w zimie jest także wykorzystywany do grzania na wiosnę i w lecie. Wtedy zużywamy tyle samo paliwa, by ten piec rozpalić, a w efekcie aż takiego wielkiego ciepła nam w tych przejściowych miesiącach nie potrzeba. Stąd duże zużycie opału, nieadekwatne do konieczności ocieplania.
Instalacja centralnego ogrzewania to dość duży, aczkolwiek u nas konieczny wydatek.
W krajach, gdzie nie jest konieczne codzienne ocieplanie domu, stosuje się wydajne rury z ciepłym powietrzem, montowane w ścianach i stosowane w nagłych sytuacjach.